poniedziałek, 8 lipca 2013

Żakiet - jak uszyć żakiet krok po kroku

Niedawno uszyłam żakiet. 
Wykrój skopiowałam z Burdy nr 11/97. Uprościłam jednak nieco krój, bo nie robiłam kieszeni, nie dodałam guzików przy rękawach ani paska do talii. 
Zdjęcie części wykroju z Burdy nr 11/97.

Układ części żakietu na materiale (kroiłam z zachowaniem kierunku biegu nitki), na szwy dodałam 1,5 cm, na podwinięcia 4 cm :
środek tyłu (na złożeniu materiału), wierzch rękawa i bok przodu


bok tyłu, obłożenie przodu, spód rękawa i środek przodu
z pozostałego dołu dokroiłam jeszcze obłożenie tyłu i kołnierz  X2 (na złożeniu materiału)

Części krojone z materiału:
obłożenie przodu, kołnierz,obłożenie tyłu

bok i środek przodu

środek i bok tyłu

spód i wierzch rękawa
Obkleiłam flizeliną wszystkie części przodu, obłożenie tyłu, kołnierz, podkrój szyi w tyle i podkrój pachy w tyle:


Fastrygowałam kolejno:
- środek tyłu i bok tyłu,
- środek przodu do boku przodu,
- boki żakietu i ramiona


Fastrygowałam całość po to, by żakiet zmierzyć i nanieść w razie potrzeby poprawki. Zebrałam odrobinę z talii, później zebrałam jeszcze troszkę;) Zmiany sobie zapisałam, by później skorygować formę przed wycięciem podszewki.
Zszyłam części przodu i tyłu i przód z tyłem na maszynie, szwy "rozfastrygowałam". Mam kiepskie żelazko i chciałam, żeby prasowania było jak najmniej, wszystkie szwy się trochę po fastrygowaniu uleżały, w przerwach w szyciu, a później wystarczyły w sumie dwa prasowania przez wilgotną pieluchę. Robiłam tak pierwszy raz, może to niezbyt profesjonalne ale się sprawdziło. 


W miejscach, gdzie zapasy szwów się naciągały albo fałdowały nacięłam zapasy w ząbki, trzeba tylko uważać, by nie ciąć za blisko szwu. Dzięki temu materiał ładnie układa się na prawej stronie.Zszyłam ramiona. Miejsca styku szwów łączących części przodu i części tyłu dokładnie spięłam szpilkami "w szwie" by idealnie się stykały po zszyciu ramion
Zszyłam kołnierz, naddając jego wierzch:

Odcięłam nadmiar zapasu na szew, róg ucięłam w skos:

Punkt kontrolny doszycia kołnierza, do tego miejsca doszywamy obłożenie przodu:

Zszyłam części obłożenia:Doszyłam obłożenie do przodu, do punktu kontrolnego:

Zapasy przycięłam na ok 0,5 cm, róg nadcięłam:
Rozpoczęłam wszywanie kołnierza wykładanego (tzw. kołnierz z rewersem). Doszyłam spodnią część kołnierza do żakietu a wierzchnią część kołnierza do obłożenia:
Nadcięłam zapas przy punkcie kontrolnym, zamknęłam klapy kołnierza:

Widok kołnierza "od środka":Zapasy szwów przycięłam i rozfastrygowałam na płasko:Spięłam szew kołnierza szpilkami "w szwie", zafastrygowałam i przeszyłam maszyną, w ten sposób zamknęłam kołnierz:


Zszyłam i rozprasowałam części rękawa:

Rozprasowałam żakiet pierwszy raz:


Doszyłam rękaw do żakietu. Zaczynałam od przypięcia szpilkami główki rękawa:

Później upięłam resztę rękawa,uwzględniając punkty kontrolne, naddając rękaw:


Nadcięłam zapas, odcięłam jego nadmiar:


Rozprasowałam cały żakiet:

Przygotowałam formy do wycięcia podszewki, uwzględniając zmiany po mierzeniu i odejmując obłożenie przodu i obłożenie tyłu. Na szwy dodałam 1 cm, na podłożenia 1,5 cm:Zszyłam części podszewki, pozostawiając otwór ok. 12 cm w szwie rękawa (do wywinięcia podszewki po doszyciu jej do materiału):

Doszyłam poduszki do ramion:
Doszyłam podszewkę do żakietu:

1. do obłożeń:2. do podwinięcia rękawów:
3. do dołu żakietu:Wywinęłam podszewkę na prawą stronę, zamknęłam otwór w rękawie:


Wyznaczyłam miejsca doszycia guzików:Zrobiłam dziurki na guziki:Instrukcję jak zrobić dziurki na guziki znajdzie się zawsze w instrukcji obsługi maszyny. W mojej maszynie mam 3 ustawienia szwu a szerokość szwu trzeba ustawić pomiędzy 0 a 1. Trzeba też zmienić stopkę.
Wystające po rozcięciu dziurki nitki trzeba obciąć, ja zawsze trochę skrobie dziurkę by wygrzebać ich jak najwięcej, wtedy nic mi później nie wyłazi z dziurek

Doszyłam guziki:
7 komentarzy:

 1. Chciałabym tak umieć :) własnie biorę się za pierwszą w mym szyciowym życiu kurtke i najbardziej boje sie kołnierza... Żakiet wyszedł pięknie :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. jakie były koszty materiału do wykonania tej fantastycznej marynarki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zbyt dawno to było niestety, żeby pamiętać dokładną kwotę. Kupiłam jakieś 2 m materiału o szerokości 150 cm za 20-parę złotych za metr; 1,30 m podszewki po ok. 10 zł za metr i dodatki 3 duże guzki, 2 małe poduszki do ramion i flizelinę. Koszt samego materiału i podszewki jakieś 60 zł.

   Usuń
 3. O matko ile zdjęć! Wszystko ładnie i przejrzyście pokazane :) Świetny tutorial! Pozdrawiam :) http://vaylebyme.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. To chyba jeden z najbardziej dokładnych i kompleksowych tutoriali dotyczących szycia jakie kiedykolwiek widziała w internecie. Myślę, że jest to niezmiernie wartościowy materiał dla każdego, kogo interesują tkaniny i szycie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mistrzostwo świata... Ja chciałabym uszyć sukienkę z kołnierzem, ale nie wiem, czy nie będzie to dla mnie zbyt trudne. Opis świetny - dziękuję, ale i tak się obawiam.

  OdpowiedzUsuń